Czardasz

Księżniczka czardasza” to jedna z najbardziej znanych i uwielbianych operetek napisana przez najwybitniejszych librecistów wiedeńskich. Fabuła operetki opowiada o ponadczasowych ludzkich pragnieniach – miłości i szczęścia, wbrew woli rodziny i różnicom w statusie społecznym. Młody książę Edwin zakochany w węgierskiej artystce kabaretowej Sylwii gotowy jest popełnić mezalians i poślubić szansonistkę. Sylwia boi się jednak, że rodzina ukochanego nie zaakceptuje związku. Tymczasem stary książę ojciec wzywa Edwina do Wiednia, by doprowadzić do jego ślubu z zamożną hrabianką Stasi. Sylwia dowiaduje się o zaręczynach ukochanego i desperacko wyrusza do Wiednia. Na balu, udając żonę hrabiego, oczarowuje wszystkich łącznie z niedoszłymi teściami. Wśród gości ogólny śmiech wzbudza plotka o szansonistce, która kochała się nieszczęśliwie w Edwinie i odtąd nazywana jest „księżniczką czardasza”. Gdy Edwin rozpoznaje Sylwię, cieszy się, że ta wyszła za mąż, bo jako rozwiedziona hrabina, będzie plasowała się wyżej na drabinie społecznej niż jako „kabareciara”. To łamie Sylwii serce. Jednakże po wielu zwrotach akcji i pozorowanej próbie samobójczej Edwina zakochani padają sobie w ramiona, a stary książę godzi się wyborem syna. Okazuje się bowiem, że księżna matka także była niegdyś szansonistką, syn musi być więc „genetycznie obciążony”.

Operetka przepełniona jest największymi hitami łączącymi czar wiedeńskich salonów i węgierskich rytmów. Do najsłynniejszych przebojów należą: Choć na świecie dziewcząt mnóstwo, Artystki, artystki, artystki z variété, W rytm walczyka serce śpiewa – kochaj mnie.

W spektaklu wystąpią artyści Teatru Muzycznego Arte Creatura: Sylva – Natalia Piechowiak / Ewa Banasiak, Stasi – Joanna Szynkowska vel Sęk, Edwin – Jarosław Wewióra, Feri – Adam Żaak / Aleksandr Bardasov, Boni – Łukasz Ratajczak / Maciej Ogórkiewicz / Aleksandr Bardasov, Anhilda – Grażyna Bieniek-Żaak, Leopold Maria von Lippert – Marceli Pałczyński, Miksa – Piotr Rybak / Kuba Bergel, Juliska – Magdalena Czarnecka, Aranka – Joanna Szynkowska vel Sęk, Tancerki – Agnieszka Styblińska, Anna Jakiesz-Błasiak..

Śpiewakom towarzyszy Orkiestra Teatru Muzycznego Arte Creatura pod dyr. Marka Kudry.

Libretto: Leo Stein i Bela Jenbach

Przekład: Jerzy Jurandot

Wystawienie za zgodą wydawnictwa Josef Weinberger Ltd.

Reżyseria: Dariusz Taraszkiewicz

Choreografia: Maria Pałczyńska

Kostiumy: Dorota Wewióra

Akompaniator: Rafał Gudyka